Skip to content

Polisen frustrerad över spruckna läppar

mars 6, 2017

”Kvinnan som gjort det här har tjänat stora pengar på detta”
(4:11 min)

Läs hela artikeln :       http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=96&artikel=6645484

”Lagen skapar faktiskt möjlighet för andra oseriösa att fortsätta sånt här”, säger Magnus Fornell, kriminalinspektör. Foto: Sandra Jakobsson / Sveriges Radio, TT

Ägaren misstänks nu för vållande till kroppsskada och brott mot patientsäkerheten.

Det handlar om läppförstoringar, så kallade fillers.

Personer som velat förbättra sitt utseende men som fått motsatt resultat med såriga läppar bestående av knutor och svullnader, efter sitt besök på en skönhetsklinik i Malmö.

Som följd av anmälningarna stängde Miljöförvaltningen ner kliniken i slutet av februari och fallen utreds nu av polisen.

Magnus Fornell, kriminalinspektör, har mött personerna som drabbats.

– Just nu har jag tolv stycken anmälningar på mitt bord där de kvinnorna verkligen vill driva detta vidare, de vill få rätt. Men av alla de jag pratat med så skulle jag lätt kunna dubbla det, tredubbla det, säger Magnus Fornell.

Han tror att det handlar om ett mörkertal, där skam och skuldkänslor håller drabbade från att anmäla felbehandlingen.