Hej,
jag har gjort en bröstförminskning för ungefär 2år sedan. Jag har haft asymmetriska bröst och gjorde därför en förminskning på mitt vänstra bröst. Operationen fick jag betald av landstinget eftersom man ansåg att skillnaden var tillräckligt stor. Jag gjorde operationen i Linköping på deras hand- och plastikenhet, och redan från början fick jag klart för mig att man skulle göra det som behövdes och absolut inte mer. När jag frågade om ev. förstoring så fick jag svaret att i sånt fall så lägger man in silikon i bara det ena bröstet och det kändes ju inte som att det var något alternativ. Nu är det så att det vänstra bröstet har nästan vuxit tillbaka så att det är stor skillnad igen. Jag vet att doktorn som opererade mig, sa på ett återbesök att hon visserligen inte ta hade tagit ut så mycket, för att det är svårare att ta tillbaka om man tagit för mycket, men att de vänstra bröstet måste ha växt för att skillnaden hade blivit större igen efter ett år. På grund av de bemötande jag fick så vet jag inte o jag vill vända mig till landstinget igen. Det känns inte aktuellt att återigen gå in och karva ut lite ur bröstet, utan jag funderar på om man kan göra en bröstförstoring med bättre resultat? Det här är något som jag retat mig på i princip varje dag sedan jag fick bröst och när man då gör en operation och får ett halvdant resultat och med känslan av att man mest är till besvär och att man bara gör det man absolut måste, så blir man ledsen. Hur tycker du/ni att jag ska gå tillväga om jag skulle vilja göra en bröstförstoring för att få brösten mer jämna. Jag vill absolut inte ha några jättebröst. Jag vill bara att det ska vara så jämnt som det går… /Erika
Svar
Hej Erika,
inom den skattefinansierade vården dvs. inom landstingets vård, ska man behandla i åkommor som klassas som sjukdom och som påverkar hälsan. Det gör att rena utseendeförbättrande ingrepp endast görs privat för egen bekostnad. För att minska en snedbelastning av mycket olikstora bröst, förminskar man då ofta det största bröstet enbart, som man gjort hos Dig vad jag förstår. Dock är åtgärder för att få en fin byst med kosmetiskt tilltalande utseende inget som faller inom den landstingsfinansierade vården, tyvärr. Kvinnors bröst är aldrig likstora och det är också endast vid mycket stor storleksskillnad som man kan få en operation bekostat av landstinget.
Vill man få en fin byst och kunna välja storlek, får man söka privat.
Föreslår att Du tar kontakt med en klinik där någon av medlemmarna i vår förening SFEP arbetar, se medlemslista, och bokar en tid för konsultation. Du kan då få svar på vad man kan göra och diskutera igenom olika alternativ. Det går att få väldigt fina resultat med bröstförstoring.
Lycka till! Hälsningar Susan Sandahl